شرکت فرتاش داد تأمین کننده و واردکننده تجهیزات آزمایشگاهی، تحقیقاتی و آموزشی

پمپ ها و تجهیزات خلاء (وکیوم)

Vacuum Equipment
گیج خلاء
پمپ وکیوم روتاتوری
سیستم خلاء شیمیایی
پمپ خلاء دیافراگمی شیمیایی

خلاء به فضایی گفته می‌شود که اصولاً خالی از ماده باشد. در چنین حالتی مولکول‌های هوا که عامل ایجاد فشار می‌باشند نیز وجود ندارند. البته این تعریف ایده‌آل خلاء است و مفهوم خلاء مطلق یا خلاء کامل تنها یک مفهوم فلسفی است و هرگز در عمل مشاهده نمی‌شود. فیزیکدان‌ها اغلب پیرامون نتایج آزمایشی ایده‌آلی بحث می‌کنند که امکان رخ دادن در خلاء کامل را دارند و هنگامی که از خلاء نسبی صحبت می‌کنند، منظورشان، خلاء واقعی است. در استفاده‌ روزمره، خلاء به محیطی گفته می‌شود که چگالی اتم‌ها و مولکول‌های موجود در آن خیلی کم‌تر از محیط جو و فشار گاز در آن کم‌تر از فشار اتمسفر (۷۶۰ میلیمتر جیوه) باشد.

فرآیندهای خلاء بر اساس محدوده‌های فشار به فرایندهای خلاء پایین، خلاء متوسط و خلاء بالا دسته‌بندی می‌شوند و در هر سطح خلاء از روش‌های پمپاژ، اندازه‌گیری و انتقال خاصی استفاده می‌شود. خلاء پایین که دارای بیش‌ترین کاربرد در صنعت می‌باشد، بیش‌تر در فرایندهای خشک کردن، فرمینگ، تغلیظ، تقطیر، پمپاژ مایعات، انتقال مواد، فیلتراسیون و فرایندهای شیمیایی به کار می‌رود، خلاء متوسط در فرایندهایی نظیر تقطیر مولکولی، تولید یخ خشک، باردار کردن فلزات،کوره‌های قالب‌ریزی و ذوب وکوره های قوس الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و خلاء بالا هم در اسپکترومتر جرمی، میکروسکوپ های الکترونی، شتاب دهنده‌های ذرات، رشدکریستال و غیره به کار می‌رود.

هدف اصلی فناوری خلاء کاهش چگالی ذرات خارجی، شامل اتم‌ها، مولکول‌ها و یا دیگر ذرات در یک حجم مشخص است. پمپ خلاء هم ابزاری است که با تخلیه مولکول‌های هوا (یا گاز دیگر) از یک محفظه مشخص آب‌بندی شده، یک فشار منفی یا (خلاء نسبی) ایجاد می‌کند. پمپ‌های خلاء، با اتاقک‌ها و روش‌های عملیاتی گوناگون خود می‌توانند طیف گسترده‌ای از سیستم‌های خلاء را به وجود آورند. گاهی اوقات برای انجام کاری مشخص از بیش از یک پمپ استفاده می‌شود و این پمپ‌ها می‌توانند به صورت سری یا موازی در یک برنامه واحد استفاده شوند. پمپ‌های خلاء در جزئیاتی همانند تلرانس‌های ساخت، جنس قطعات آب‌بندی، فشار، دبی، پذیرش یا عدم پذیرش بخار روغن، فواصل تعمیرات، قابلیت اطمینان و مقاومت در برابر گرد و غبار، مواد شیمیایی، مایعات و ارتعاش متفاوت هستند.

شرکت فرتاش‌داد با همکاری شرکت Vacuubrand آلمان، آماده تدارک و ارائه انواع پمپ و سیستم‌های خلاء دیافراگمی مقاوم در برابر خوردگی، پمپ‌های روتاری و تجهیزات اندازه‌گیری و کنترل خلاء با کیفیت بسیار بالا به مراکز مختلف علمی، پژوهشی و صنعتی کشور است. کارشناسان بخش فنی این شرکت نیز آماده پاسخگویی به سؤالات و ارائه هرگونه خدمات مشاوره فنی در این خصوص می‌باشند.