شرکت فرتاش داد تأمین کننده و واردکننده تجهیزات آزمایشگاهی، تحقیقاتی و آموزشی

سر سمپلر

سر سمپلر یا همان نوک سمپلر قطعه ای پلیمری (معمولا از جنس پروپیلن) است که به شفت (قسمت انتهایی سمپلر که به آن تیپ هلدر نیز گفته می شود) متصل میشود و نمونه مایع به درون آن کشیده شده و از آن تخلیه میگردد.

سر سمپلر ها عمدتا یکبار مصرف بوده و بهتر است فقط جهت توزیع یک نمونه مورد استفاده قرار گیرند.

در واقع سرسمپلر مکمل دستگاه میکروپیپت بوده و بدون وجود آن عملیات توزیع نمونه امکان پذیر نمی باشد..

سرسمپلرها دارای رنگ بندی قراردادی تعریف شده جهت استفاده میباشند از قبیل رنگ سفید یا کریستالی برای حجم های کم، رنگ زرد برای حجم های متوسط و رنگ آبی برای حجم های زیاد.

انواع سر سمپلر های استریل و غیر استریل، سر سمپلرهای فیلتر دار و غیر فیلتر دار RNase free و DNase free در بسته بندی های بصورت رک و عمده در بازار موجود میباشد که کاربر با توجه به نوع آزمون خود باید سر سمپلر مناسب خود را انتخاب کند.

انتخاب نامناسب سر سمپلر علاوه بر آسیب مزمن به بدنه دستگاه، میتواند موجب انتقال حجم ناصحیح و یا انتقال آلودگی بداخل سمپلر و یا برعکس از محیط اطراف به نمونه گردد. همچنین استفاده بیش از حد از نوک سمپلر جهت نمونه های مختلف میتواند موجب آلودگی متقاطع گردد.

سر سمپلرهای با برند با اصالت و نامی معمولا جهت برندهای معروف قابل استفاده میباشند.

یک میکروپیپت خوب میتواند در صورت استفاده از سرسمپلر نامناسب صحت حجمی نامناسبی را ارائه دهد. بنابراین لازم است که کاربر هنگام خرید، علاوه بر برند سمپلر، به برند و اصالت سرسمپلر نیز توجه داشته باشد.